Bulldogs Official Sponsor

Boys Junior Varsity Wrestling, Boys Varsity Wrestling · Nampa Wrestlers Qualify for State


Nampa Wrestlers Qualify for State

The following Wrestlers qualified for the State Wrestling Tournament – February 23-24 @ Holt Arena in Pocatello:

Wt. Class Place
113 9th Place – Nolan Munns of Nampa
126 9th Place – Caleb Butler of Nampa
132 4th Place – Camren Wilson of Nampa
138 6th Place – Austin Blevins of Nampa
152 9th Place – Chris Estrada of Nampa
170 5th Place – Temana Tuha of Nampa
195 3rd Place – Nicholas Cobb of Nampa

CLICK HERE TO VIEW PRELIMINARY STATE BRACKETS

Final Results from the DISTRICT TOURNAMENT:
To View on TrackWrestling Click HERE

98
1st Place – Toby Keller of Kuna
2nd Place – Zachary Lorette of Rocky Mountain
3rd Place – Hunter Chesley of Eagle
4th Place – Anthony Ceballos of Kuna
5th Place – Trace Wells of Mountain View
6th Place – Jacob Scott of Columbia
7th Place – Mason Adamson of Eagle
8th Place – Jacob Gomez of Meridian
9th Place – Hayden Harris of Mountain View
10th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
12th Place – Tavish LaMontagne of Boise
12th Place – forfeit forfeit of Unattached
12th Place – forfeit forfeit of Unattached
106
1st Place – Michael Mitchell of Kuna
2nd Place – Thomas Miracle of Borah
3rd Place – Matt Allison of Mountain View
4th Place – Ethan Woodland of Meridian
5th Place – Dominic Hammerle of Columbia
6th Place – Ricardo Alvarado of Capital
7th Place – Noah Gluck of Timberline
8th Place – Alias Duarte of Borah
9th Place – Nico Clark of Eagle
10th Place – Ryland Silvis of Nampa
12th Place – forfeit forfeit of Unattached
12th Place – James Williams of Centennial
9th Place Match
Nico Clark (Eagle) 14-21, Fr. over Ryland Silvis (Nampa) 17-15, Fr. (Dec 7-2)
113
1st Place – Sebastian Peterson of Borah
2nd Place – Cade Hernandez of Meridian
3rd Place – Jackson Moon of Centennial
4th Place – Kaden Hine of Rocky Mountain
5th Place – John Kallmeyer of Kuna
6th Place – Julio Rivera of Kuna
7th Place – Josh Scott of Columbia
8th Place – Issack Nshirmirimana of Borah
9th Place – Nolan Munns of Nampa
10th Place – Kyaw (Chow) Than of Centennial
12th Place – Isaac Rupley of Mountain View
12th Place – Isaac Korgan of Meridian
9th Place Match
Nolan Munns (Nampa) 25-13, Jr. over Kyaw (Chow) Than (Centennial) 6-5, Sr. (Fall 1:51)
120
1st Place – Kreede Peterson of Kuna
2nd Place – Preston Owens of Kuna
3rd Place – Grayson Burgess of Rocky Mountain
4th Place – Moises Mares of Meridian
5th Place – Jared Rivera of Meridian
6th Place – Nestor Duran of Mountain View
7th Place – Derek Madden of Eagle
8th Place – Levi Cluff of Columbia
9th Place – Diego Sekiyama-Nava of Centennial
10th Place – Riggin Stone of Eagle
12th Place – Harrison Mays of Nampa
12th Place – Logan Navarro of Borah
126
1st Place – Breyden Morrill of Meridian
2nd Place – Varik Shockey of Boise
3rd Place – Jett Nelson of Centennial
4th Place – Adrian Martinez of Columbia
5th Place – Josh Hunt of Capital
6th Place – Wyatt Briggs of Kuna
7th Place – Skyler Watson of Columbia
8th Place – Luke Young of Meridian
9th Place – Caleb Butler of Nampa
10th Place – Treyson Caywood of Rocky Mountain
12th Place – Max Harris of Mountain View
12th Place – Palmer Galloway of Centennial
9th Place Match
Caleb Butler (Nampa) 27-17, Sr. over Treyson Caywood (Rocky Mountain) 17-14, So. (MD 12-1)
132
1st Place – Angel Rios of Columbia
2nd Place – Gavyn Coates of Meridian
3rd Place – Andy Lopez of Columbia
4th Place – Camren Wilson of Nampa
5th Place – Trent Tucker of Centennial
6th Place – Ashton Manderscheid of Eagle
7th Place – Colson Miller of Rocky Mountain
8th Place – Jack Harris of Kuna
9th Place – Aidan Shoup of Mountain View
10th Place – Gianni Flores of Borah
12th Place – Tanner Mitchell of Rocky Mountain
12th Place – Noah Martin of Capital
3rd Place Match
Andy Lopez (Columbia) 23-13, Sr. over Camren Wilson (Nampa) 24-11, So. (Fall 1:12)
138
1st Place – Cade Krishnek of Capital
2nd Place – Kade Grigsby of Columbia
3rd Place – Ryan Wilson of Centennial
4th Place – Tysen Jones of Eagle
5th Place – Adrian Curiel of Meridian
6th Place – Austin Blevins of Nampa
7th Place – Austin Baker of Borah
8th Place – Isaac Crace of Columbia
9th Place – Cody Fabbi of Mountain View
10th Place – Isaac Moss of Mountain View
12th Place – Ronny Altman of Kuna
12th Place – Aiden O`Donald of Centennial
5th Place Match
Adrian Curiel (Meridian) 24-10, Sr. over Austin Blevins (Nampa) 23-19, So. (Dec 7-3)
145
1st Place – Kekana Fouret of Columbia
2nd Place – Duncan Miller of Boise
3rd Place – Luke Chapman of Eagle
4th Place – Andrew Carlyle of Rocky Mountain
5th Place – Malakai Moyer of Kuna
6th Place – Luke Bingham of Mountain View
7th Place – Mason Smith of Borah
8th Place – Kaleb Smith of Meridian
9th Place – Justin Wick of Kuna
10th Place – Cody Bryan of Capital
12th Place – Hunter Pratt of Centennial
12th Place – Kolby Banister of Borah
152
1st Place – Grant Neukom of Meridian
2nd Place – Luke Miller of Boise
3rd Place – Caden Cobb of Kuna
4th Place – Brett Case of Mountain View
5th Place – Dillon Kellar of Columbia
6th Place – Cade McInerney of Mountain View
7th Place – Nahum Dass of Capital
8th Place – Connor Adams of Borah
9th Place – Chris Estrada of Nampa
10th Place – Cameron Crowley of Rocky Mountain
12th Place – Phillip Rahn of Timberline
12th Place – Jack Weinsensel of Timberline
9th Place Match
Chris Estrada (Nampa) 18-20, Sr. over Cameron Crowley (Rocky Mountain) 15-22, Sr. (Dec 9-2)
160
1st Place – Matthew Twait of Meridian
2nd Place – Allamar Alexander of Columbia
3rd Place – Logan Deim of Meridian
4th Place – Nathan Hathorn of Rocky Mountain
5th Place – Camren Weeks of Kuna
6th Place – Cameron Fabbi of Mountain View
7th Place – Sam Sessou-Djokoto of Capital
8th Place – Kevin Vigueras of Kuna
9th Place – Quinn Gamel of Borah
10th Place – Lyric Kemper of Mountain View
12th Place – Charlie Baker of Eagle
12th Place – Sovan San of Nampa
170
1st Place – Cedar Miller of Kuna
2nd Place – Luis Cervantes of Columbia
3rd Place – Caleb Twait of Meridian
4th Place – Gable Watson of Centennial
5th Place – Temana Tuha of Nampa
6th Place – Daniel Skelton of Mountain View
7th Place – Andrew Bergey of Boise
8th Place – Kenneth Newsome of Rocky Mountain
9th Place – Charley Hastriter of Capital
10th Place – Riley Leach of Borah
12th Place – Juan Ramirez of Borah
12th Place – Jaydon Davis of Capital
5th Place Match
Temana Tuha (Nampa) 35-13, Sr. over Daniel Skelton (Mountain View) 18-8, Sr. (Dec 5-3)
182
1st Place – Hayes Neukom of Meridian
2nd Place – Elijah Fisher of Centennial
3rd Place – Seth Machakos of Boise
4th Place – Drew French of Capital
5th Place – Corbin Poole of Borah
6th Place – Franco Pedro of Columbia
7th Place – James Heywood of Rocky Mountain
8th Place – Anthony Jacobsen of Rocky Mountain
9th Place – Rain Forrest of Borah
10th Place – James Bair of Kuna
12th Place – Ethan Reiswig of Timberline
12th Place – Cortland Horton of Eagle
195
1st Place – Alex Ojukwu of Boise
2nd Place – Michael Cox of Columbia
3rd Place – Nicholas Cobb of Nampa
4th Place – Abe Turpen of Capital
5th Place – Keegan Echevarria of Rocky Mountain
6th Place – Cameron Perrigo of Meridian
7th Place – Blake Hildebrand of Mountain View
8th Place – Roc Dixon of Meridian
9th Place – Sean Covino of Eagle
10th Place – Brennen Lucero of Timberline
12th Place – Riley Urrizaga of Timberline
12th Place – Connor Baum of Kuna
3rd Place Match
Nicholas Cobb (Nampa) 24-13, Jr. over Abe Turpen (Capital) 27-5, So. (M. For.)
220
1st Place – Skylar Hughes of Columbia
2nd Place – Tucker Heindel of Kuna
3rd Place – Brody Martinez of Borah
4th Place – Braiden Simpson of Capital
5th Place – Austen Hensley of Columbia
6th Place – Logan Law of Kuna
7th Place – Isiac Maupin of Centennial
8th Place – Henry Wolthuis of Rocky Mountain
9th Place – Kevin Croft of Rocky Mountain
10th Place – Blaze Tokioka of Meridian
12th Place – Victor Arechiga of Boise
12th Place – Patrick Osman of Mountain View
285
1st Place – George Barrera of Borah
2nd Place – Cristian Reyes of Borah
3rd Place – Gavin Heindel of Kuna
4th Place – Moses Estrada of Capital
5th Place – Bailey Bringman of Columbia
6th Place – Keelan Murphy of Mountain View
7th Place – Tempus Fugit of Timberline
8th Place – Justin Kozlowski of Rocky Mountain
9th Place – Kenny Taufoou of Meridian
10th Place – Isaac Martinez of Nampa
9th Place Match
Kenny Taufoou (Meridian) 13-13, Jr. over Isaac Martinez (Nampa) 6-17, Fr. (Fall 2:11)